MOPS Tarnowskie Góry

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności cyfrowej dla strony internetowej https://mopstg.pl


Wstęp deklaracji

Miejski Ośrodek w Tarnowskich Górach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://mopstg.pl

Dane teleadresowe jednostki:

  • Adres             42-612 Tarnowskie Góry, Janasa 9
  • Telefon          (32) 476 85 00
  • Fax                 (32) 476 85 05
  • E-mail            org@mopstg.pl

Data publikacji strony internetowej: 2015.02.04.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: strona jest aktualizowana na bieżąco.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń.

Serwis został zaprojektowany tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji.
Nieustannie poszukujemy rozwiązań aby zwiększyć dostępność i użyteczność naszej strony internetowej. Jeżeli masz jakieś uwagi albo komentarze skontaktuj się z nami.

Zgodność ze standardami:

Serwis jest zgodny ze standardami W3C:

  • HTML 5
  • WCAG 2.1 (Podwójne A)

Kompatybilność:

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki.

Wygląd:

Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące. Zmiana wielkości czcionki, zmiana kontrastu.
Całość serwisu oparta jest na stylach CSS.

Skróty klawiaturowe:

Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.

Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.

Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:

Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok

Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok

W prawej górnej części strony znajdują się pomocne opcje: „Powiększenie czcionki” i „Wersja kontrastowa”. 

Wyłączenia

  • część dokumentów nie jest dostępnych cyfrowo, ponieważ zostały wytworzone przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub zostały przekazane przez podmioty zewnętrzne i nie ma możliwości ingerencji w ich treść
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • część obrazów nie posiada tekstu alternatywnego
  • treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

Ułatwienia na stronie https://mopstg.pl

Strona internetowa posiada następujące ułatwienia:

  • podwyższony kontrast (czarne tło, żółte litery)
  • możliwość powiększenia wielkości liter na stronie
  • mapa strony
  • standardowe skróty klawiszowe

Data sporządzenia deklaracji

Deklarację sporządzono dnia 2025-03-31

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Osoba do kontaktu w sprawie dostępności cyfrowej: 

Zuzanna Gorzkowska 
e-mail: iod@mopstg.pl 
Telefon: 32/476 85 25

Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Inne dane kontaktowe: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach e-mail: org@mopstg.pl

 

Deklaracja dostępności architektonicznej:

Siedziba główna Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
ul.Wincentego Janasa 9
42-612 Tarnowskie Góry

Budynek dwukondygnacyjny, podzielony na dwie części (dwa wejścia).

Wejście na ogrodzony teren Ośrodka jest możliwe poprzez furtkę znajdującą się w lewej części ciągnącego się wzdłuż chodnika płotu oraz z prawej jego strony, gdzie znajduje się druga furtka i brama wjazdowa na teren parkingu. Tuż za wjazdem po prawej stronie znajdują się dwa miejsca parkingowe dla klientów MOPS, z czego jedno jest przeznaczone do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Stanowisko jest oznaczone niebieską antypoślizgową nawierzchnią koloru niebieskiego, znakiem D-18a oraz tabliczką informującą T-29.

Tuż przy miejscach postojowych zlokalizowane jest miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji oznaczone znakiem TN409.

Z miejsca postojowego w stronę budynku można przejść utwierdzaną nawierzchnią tj. prostym, intuicyjnym ciągiem komunikacyjnym w postaci chodnika. Wzdłuż chodnika, poza trasą wolna od przeszkód są usytuowane ławki.

Wejścia do budynku znajdują się po dwóch jego stronach, przy czym do obsługi petentów przygotowane jest wejście z lewej strony tzw. wejście A (od strony piekarni sąsiadującej z budynkiem MOPS). Do wejścia B znajdującego się z prawej strony budynku prowadzą schody wyposażone w obustronne poręcze oraz składane rampy najazdowe. Wejście A posiada pochylnię umożliwiającą wjazd na wózku inwalidzkim oraz niezależne od podjazdu trzystopniowe schody. Początek biegu schodów jest oznaczony żółtym pasem z wypustkami. Zarówno schody jak i pochylnia są zabezpieczone balustradą. Z lewej strony schodów znajdują się miejsca na parkowanie rowerów. Koniec biegu schodów i pochylni łączy się na jednej przestrzeni manewrowej przed głównymi drzwiami. Drzwi mają ciemny kontrastowy do ściany kolor. Ich szerokość pozwala na wjazd osobie poruszającej się na wózku. Tuż za wejściem w odległości 1,8 m znajdują się 4-ro stopniowe schody prowadzące na parter budynku. Początek i koniec ich biegu jest oznaczony żółtym ostrzegawczym pasem z wypustkami. Po prawej stronie schodów znajduje się urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych umożliwiające wjazd na parter. Instrukcja jego obsługi jest umieszczona na ścianie nad urządzeniem. Do obsługi urządzenia można również przywołać pracownika Ośrodka – dzwonek z napisem „Platfroma” znajduje się na ścianie tuż za drzwiami wejściowymi po prawej stronie. Ponadto z lewej strony schodów znajdują się składane rampy najazdowe, które również umożliwiają pokonanie schodów i dostanie się na parter budynku. Z tego poziomu można się już bezpośrednio dostać do pomieszczenie dla klientów znajdujego się po prawej stronie za oznakowanymi żółtymi pasami ostrzegawczymi oszklonymi drzwiami (pokój nr 5). W tym miejscu można zostać obsłużonym i uzyskać informacje w każdej sprawie realizowanej przez Ośrodek. Za głównym wejściem na prawej ścianie holu (nad schodami i platformą) znajduje się ponadto tablica informacyjna o znajdujących się w budynku działach Ośrodka.

Na wprost od wejścia głównego, na poziomie podwyższonego parteru znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, klucz do pomieszczenia znajduje się w punkcie przyjmowania petentów, o którym mowa powyżej. Toaleta jest wyposażona w udogodnienia i sanitariaty dedykowane osobom niepełnosprawnym, zapewniono m.in. wystarczającą przestrzeń manewrową dla wózków, miskę ustępową z obustronnymi uchwytami, umywalkę z przestrzenią wolną na kolana, dozowniki na mydło i ręczniki umieszczono na odpowiedniej wysokości, system przyzywowy w przypadku konieczności wezwania pomocy.

Część budynku do którego prowadzi wejście B jest niedostępne dla osób poruszających się na wózkach.
W budynku nie ma windy, na pierwsze piętro prowadzą schody.  

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.



Siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
ul. Henryka Sienkiewicza 8
42-600 Tarnowskie Góry

Budynek trzykondygnacyjny znajdujący się tuż przy ulicy. W otoczeniu budynku nie ma wyodrębnionych miejsc parkingowych. Istnieje jednak możliwość wjazdu na teren placówki z lewej strony w celu krótkiego postoju aby wysadzić pasażerów z pojazdu.

Wejście główne znajduje się z frontowej części budynku, do którego przechodzi się bezpośrednio z chodnika. W odległości ok. 2 m od niego rozpoczyna sią wejście na 3 stopniowe schody. Tuż obok nich z lewej strony znajduje się pochylnia umożliwiającą wjazd na wózku. Wejście na schody jest oddzielone od wjazdu na pochylnię zielonym skwerem (udajemy się z chodnika na schody lub pochylnie oddzielnie). Zarówno schody jak i pochylnia są zabezpieczone balustradą. Koniec biegu schodów i pochylni łączy się na jednej przestrzeni manewrowej przed głównymi drzwiami. Drzwi są dwuskrzydłowe, szerokość po otwarciu obu skrzydeł wynosi ok. 125 cm.

Naprzeciw wejścia głównego znajduje się stanowisko recepcji z dzwonkiem do przywołania pracownika ośrodka. W tym miejscu można zostać obsłużonym i uzyskać informacje w każdej sprawie realizowanej przez Ośrodek. Na lewej ścianie holu znajduje się ponadto tablica informacyjna o znajdujących się w budynku działach Ośrodka. Przestrzeń manewrowa pomiędzy wejściem a stanowiskiem recepcji jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych – po prawej stronie za ladą recepcji.

Pozostała część budynku jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach. W budynku nie ma windy, na kolejne kondygnacje prowadzą schody. 

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych
ul. Bytomska 15
42-600 Tarnowskie Góry

Budynek dwukondygnacyjny, do którego prowadzą trzy wejścia. Trasa dojścia jest bezkolizyjna, biegnie po utwardzonej nawierzchni. Dwa z wejść są usytuowane od strony ulicy – jedno w odległości ok. 2 m bezpośrednio z chodnika, samo wejście i prowadzące do niego schody znajdują się we wnęce budynku. Drugie przednie wejście jest usytuowane z prawej strony budynku, znajduje się  tuż za furtką, prowadzą do niego schody wyposażone w jednostronną poręcz.

Trzecie wejście znajduje się na tyłach budynku do którego można się dostać przechodząc również przez ww. furtkę. Wejście od strony podwórka pozbawione jest przeszkód zewnętrznych, barierę dla osób mających problem z poruszaniem się lub poruszających się na wózkach stanowią jednak schody wewnętrzne prowadzące na parter i piętro budynku.

Tuż za wjazdem przez bramę z prawej strony budynku znajduje się miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji.

Budynek nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózku, nie ma w nim windy ani platformy, toalety nie są wyposażone w udogodnienia i sanitariaty dedykowane osobom niepełnosprawnym. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, nie ma również pętli indukcyjnych.

W otoczeniu budynku nie ma wyodrębnionych miejsc parkingowych. Istnieje jednak możliwość wjazdu na teren placówki przez bramę znajdująca się z prawej strony w celu krótkiego postoju aby wysadzić pasażerów z pojazdu.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Dział Dodatków Mieszkaniowych
ul. Wyszyńskiego 135
ul. 42-612 Tarnowskie Góry

Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znajdują się pomieszczenia, w którym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi swoją działalność.

Część budynku zajmowana przez MOPS nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózku z uwagi na zbyt wąski korytarz i wąskie drzwi prowadzące do jednego z pomieszczeń, w którym przyjmowani są interesanci. Nie ma również toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W otoczeniu budynku nie ma wyodrębnionych miejsc parkingowych. Istnieje jednak możliwość wjazdu na teren placówki przez bramę prowadzącą do Żłobka Publicznego nr 1. Oddział I w celu krótkiego postoju aby wysadzić pasażerów z pojazdu.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Zespół Mieszkań Treningowych i Wspomaganych
ul. Grzybowa 135
42-600 Tarnowskie Góry

Budynek czterokondygnacyjny, w którym znajdują się mieszkania treningowe, wspomagane oraz interwencyjne. Na parterze budynku znajduje się ponadto portiernia oraz pomieszczenia, w którym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi swoją działalność tj. kierownictwo placówki oraz pracownicy socjalni.

Trasa dojścia do budynku jest pozbawiona barier, prowadzi chodnikiem biegnącym wzdłuż ulicy Grzybowej. Do budynku prowadzą dwa wejścia: wejście główne od strony ulicy oraz wejście boczne znajdujące się z lewej strony budynku.

Przed wejściem głównym znajdują się 2-stopniowe schody oraz podjazd murowany wyposażony w obustronne poręcze. Koniec biegu schodów i pochylni łączy się na jednej przestrzeni manewrowej przed głównymi drzwiami. Drzwi kontrastują kolorystyczne ze ścianą.

Przed wejściem znajdują się stojaki na rowery.

Boczne wejście do budynku znajduje się na poziomie chodnika, jest wolne od barier architektonicznych, prowadzi do części mieszkalnej budynku, która jest odgrodzona od części biurowej szklanymi drzwiami działowymi.

Przy wejściu bocznym znajdują się 5 miejsc parkingowych, brak jednak wyznaczonego miejsca dla osób niepełnosprawnych. Tuż obok miejsc parkingowych, z lewej strony budynku znajduje się miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji.

Na parterze za głównym wejściem znajduje się przedsionek, po prawej stronie którego znajduje się portiernia, a po lewej biuro MOPS. Wszelką pomoc i informacje można uzyskać w jednym z ww. pomieszczeń. Parter jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach, znajduje się tu toaleta dla osób niepełnosprawnych.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Schronisko dla Bezdomnych
ul. Sienkiewicza 48
42-600 Tarnowskie Góry

Budynek jednokondygnacyjny do którego prowadzą dwa wejścia.

Wejście główne znajduje się od strony ulicy, trasa dojścia jest wolna od barier i przeszkód. Do drzwi wejściowych prowadzą 5-cio stopniowe schody wyposażone w dwustronne poręcze. Pierwszy i ostatni stopień jest oznaczony żółtym pasem ostrzegawczym. Po prawej stronie wejścia znajdują się stojaki na rowery (za furtką ogrodzenia). Również po prawej stronie budynku przy ogrodzeniu znajduje się miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji.

Drugie wejście znajduje się od strony podwórka i jest wyposażone w podjazd murowany dla osób poruszających się na wózku. Dojście na tył budynku jest możliwe od jego prawej strony – utwierdzaną powierzchnią biegnącą od chodnika przy ul. Sienkiewicza wokół budynku.

Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, zatem są dostępne dla osób poruszających się na wózku, korytarze mają odpowiednią szerokość, pola manewru są wielkościowo dostosowane pod potrzeby osób niepełnosprawnych, układ budynku jest prosty i intuicyjny. W budynku znajduje się łazienka wyposażona w udogodnienia i sanitariaty dedykowane osobom niepełnosprawnym.

Po lewej stronie głównego wejścia znajduje sią całodobowa portiernia, natomiast po prawej stronie biuro pracowników MOPS, gdzie można uzyskać pomoc i potrzebne informacje. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W otoczeniu budynku brak wyznaczonych miejsc parkingowych. Istnieje jednak możliwość zatrzymania się przed bramą wjazdową znajdującą się po prawej stronie budynku w celu krótkiego postoju aby wysadzić pasażerów z pojazdu.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Centrum Aktywności Seniorów
ul. Wincentego Janasa 11
42-612 Tarnowskie Góry

Centrum Aktywności Seniorów znajduje się w tylnej części budynku Szkoły Podstawowej nr 8. Trasa dojścia biegnie po lewej strony budynku szkoły, utwardzaną nawierzchnią, która jest jednocześnie wjazdem na teren parkingu. Na końcu droga skręca w prawo i po jej lewej stronie znajduje się wiata śmietnikowa a tuż przy niej zlokalizowane jest miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji oznaczone znakiem TN409. Po obejściu budynku trafiamy na parking CAS z dwoma wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Stanowiska są zlokalizowane blisko wejścia, oznaczone niebieską antypoślizgową nawierzchnią koloru niebieskiego. Z miejsca postojowego w stronę budynku można przejść utwierdzaną nawierzchnią tj. prostym, intuicyjnym ciągiem komunikacyjnym w postaci chodnika. Wzdłuż chodnika, poza trasą wolna od przeszkód są usytuowane ławki (z lewej strony) oraz stojaki na rowery (z prawej strony). Na końcu chodnika znajdują się 3 stopniowe schody oznaczone żółtym pasem ostrzegawczym, tuż obok nich z lewej strony znajduje się podjazd, który umożliwia wjazd na wózku inwalidzkim. Zarówno podjazd jak i schody są zabezpieczone z obu stron poręczą.

Koniec biegu schodów i pochylni łączy się na jednej przestrzeni manewrowej przed głównymi drzwiami. Ich szerokość pozwala na wjazd osobie poruszającej się na wózku.

Budynek jest dwukondygnacyjny, z poziomu parteru na pierwsze piętro można się dostać schodami, które znajdują się na wprost wejścia głównego, na końcu korytarza. Zarówno początek ich biegu, spocznik jak i koniec biegu schodów jest oznaczony żółtym pasem ostrzegawczym z wypustkami. Schody są wyposażone
w obustronne poręcze. Po lewej stronie korytarza (za pomieszczeniem szatni) znajduje się przejście do windy dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych umożliwiającej wjazd na piętro budynku.

Zarówno na parterze jak i na piętrze znajdują się toalety wyposażone w udogodnienia i sanitariaty dedykowane osobom niepełnosprawnym, zapewniono m.in. wystarczającą przestrzeń manewrową dla wózków, miskę ustępową z obustronnymi uchwytami, umywalkę z przestrzenią wolną na kolana, dozowniki na mydło i ręczniki umieszczono na odpowiedniej wysokości, system przyzywowy w przypadku konieczności wezwania pomocy. Układ pomieszczeń jest prosty i intuicyjny.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W razie konieczności MOPS umożliwia skorzystanie z tłumacza migowego – w celu umówienia wizyty prosimy o wypełnienie wniosku o zapewnienie dostępności, który znajduje się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce „Punkt Konsultacyjny dla Osób z Niepełnosprawnościami”:

https://www.mopstg.pl/p,158,wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci

Do budynków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – we wszystkich lokalizacjach – można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.). Proszę pamiętać
o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego - stan w dniu 01.01.2025 r.