Dobry Start
Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych
Tarnowskie Góry, ul. Janasa 9
tel. 32 476 85 32
Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 8.00. - 15.00.
WNIOSKI w formie tradycyjnej (papierowej)
przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.
WNIOSKI w formie elektronicznej on-line:
Sprawdź jak złożyć wniosek o świadczenie dobry start on-line
Sprawdź, jak złożyć wniosek o świadczenie dobry start on-line przez portal Empatia
Sprawdź, jak złożyć wniosek o świadczenie dobry start on-line przez bankowość elektroniczną
Adres poczty elektronicznej, z której będą wysyłane informacje do klientów m.in. o przyznaniu świadczenia (korespondencja):
500plus@mopstg.pl
Świadczenie „Dobry start” przysługuje na wniosek rodzica, opiekuna faktycznego, opiekuna prawnego, rodzica zastępczego, osób prowadzących rodzinne domy dziecka, dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych - raz w roku w wys. 300 zł na dziecko, bez względu na dochód Rodziny w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, do ukończenia:
- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia,
- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie to przysługuje także w przypadku:
- ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
- ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.
Świadczenie nie przysługuje:
- jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
- na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Pojęcie „szkoła”, w myśl rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu „Dobry start” oznacza: oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
Przydatne linki: