Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

MOPS Tarnowskie Góry - Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Flaga Unii Europejskiej

Informacje

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowany z Funduszu Solidarnościowego

Соціальні послуги для зменшення наслідків кризи, спричиненої збройним конфліктом на території України – ґміна Тарновські Гури

ul. Janasa 9: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych, Sekcja Funduszu Alimentacyjnego

ul. Janasa 9: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, KASA, Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych

ul. Sienkiewicza 8: Dział Pomocy Środowiskowej, Punkty terenowe pomocy społecznej, Zespół Asystentów Rodziny, Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Zespół ds. Pracy Socjalnej, Zespół ds. Usług Opiekuńczych, Zespół ds. Analiz i Programów

MOPS TG NA FB bieżące informacje i relacje

ul. Janasa 11: Centrum Aktywności Seniorów

ul. Bytomska 15: Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

ul. Grzybowa 211: Zespół Mieszkań Chronionych, Punkt Terenowy PS

ul. Sienkiewicza 48: Schronisko dla Bezdomnych

ul. Wyszyńskiego 135: Dział Dodatków Mieszkaniowych

Konta rodzinne niepodlegające egzekucji

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Menu dla: Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

ul. Bytomska 15

42-600 Tarnowskie Góry

tel. 32 285 34 77

Opis działalności Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Obszarem działania Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych jest gmina Tarnowskie Góry.

Podstawą przyjęcia do Domu jest decyzja administracyjna. Decyzję wydaje się na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych działając od grudnia 1980 roku stanowi formę pośrednią pomiędzy opieką zakładową i pomocą środowiskową i jako taki zaspokaja w sposób kompleksowy potrzeby ludzi starszych, samotnych nie pozbawiając ich naturalnego otoczenia.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych zapewnia pensjonariuszom następujące rodzaje świadczeń:

  • dzienny pobyt wraz z posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja);
  • podstawowe świadczenia opiekuńcze oraz rekreacyjno-kulturalne;
  • rehabilitację ruchową;
  • organizowanie zajęć w ramach terapii zajęciowej np. ćwiczenie pamięci, muzykoterapia, ćwiczenia manualno-sprawnościowe, spotkania w ramach programu "poznajmy się lepiej", wspólne gry i zabawy poprawiające kondycję wzrokowo-ruchową.

Pozwala to spełniać główne cele Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych czyli : profilaktyczny, socjalny, aktywizujący i integracyjny.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych niweluje znacznie objawy i lęki przed starością, przeciwdziała monotonii, nudzie i samotności. Bardzo często pensjonariusze mogą wybierać formy aktywności, które im najbardziej odpowiadają, a także mogą sami realizować własne pomysły.

W Domu rodzą się nowe znajomości, przyjaźnie. Placówka nie stanowi wyizolowanej społeczności, jest otwarta na środowisko zewnętrzne.

Odwiedzają nas dzieci z tarnogórskich szkół i przedszkoli przedstawiając programy artystyczne np. z okazji Dnia Babci, Wigilijne Jasełka i inne.

Od kilkunastu lat utrzymujemy kontakt z Dziennym Domem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Wspólne spotkania np. bal przebierańców w czasie karnawału w Rudzie Śląskiej, czy Majówka w przydomowym ogrodzie w Tarnowskich Górach sprzyjają integracji obu środowisk.

Pensjonariusze Domu chętnie korzystają z organizowanych wycieczek krajoznawczo - turystycznych (zazwyczaj w ciągu roku organizuje się 2 wycieczki).

O rodzinną atmosferę w Domu dba cały personel : kierownik, rehabilitant, terapeuta zajęciowy i 4 pracowników obsługi.

Bardzo często osoby trafiają do Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych po stracie bliskiej osoby, skłania je do tego poczucie samotności, pustki, nieporadności na co dzień, potrzeba kontaktu z innymi.