Zespół Mieszkań Treningowych i Wspomaganych
Menu dla: Zespół Mieszkań Treningowych i Wspomaganych
ul. Grzybowa 211
42 - 600 Tarnowskie Góry
tel. 32 285 27 25
Mieszkania treningowe i wspomagane są formą pomocy społecznej ustanowioną w celu przygotowania przy wsparciu specjalistów, osób w nich przebywających do prowadzenia niezależnego życia lub wspierania ich w codziennym funkcjonowaniu. W prowadzonych przez MOPS mieszkaniach treningowych i wspomaganych pomoc mogą uzyskać osoby od 18 roku życia oraz niepełnoletnie pozostające pod opieką osób dorosłych.
Zespół Mieszkań Treningowych i Wspomaganych składa się z 9 mieszkań treningowych i 2 wspomaganych, w których łącznie znajdują się 54 miejsca. Zgodnie z art. 53 pkt. 1 ustawy o pomocy społecznej uzyskanie pomocy w formie mieszkania treningowego lub wspomaganego jest możliwe ze względu na:
- trudną sytuację życiową;
- wiek;
- niepełnosprawność lub chorobę.
Czas pobytu w mieszkaniu treningowym i wspomaganym poza uzasadnionymi przypadkami nie powinien przekroczyć 6 - ciu miesięcy.
Obiekt wyposażony jest w system monitoringu. Prowadzona jest również portiernia umożliwiająca zapewnienie prawidłowego funkcjonowania placówki przez całą dobę.
Osoby przyjęte do ZMTiW mają prawo do pomocy w formie:
- usług bytowych w postaci miejsca całodobowego pobytu;
- pracy socjalnej;
- nauki w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia;
- pomocy w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości;
- usług opiekuńczych;
- pozostałych pieniężnych i niepieniężnych świadczeń realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Rodzaj i zakres wsparcia świadczonego w mieszkaniach treningowych i wspomaganych uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych osób korzystających ze wsparcia.
Proces kierowania do ZMTiW składa się z kilku następujących po sobie etapów: pisemnego zgłoszenia/wniosku, zawarcia kontraktu mieszkaniowego, spisania programu usamodzielniania (ten etap może być pominięty w przypadku, gdy stan osoby wskazuje na brak możliwości usamodzielnienia), przyznania świadczenia decyzją administracyjną. Do pobytu w ZMTiW prawo mają osoby, którym świadczenie przyznano decyzją administracyjną.
W przypadku braku wolnych miejsc w ZMTiW kandydaci do przyjęcia wpisywani są na listę osób oczekujących prowadzoną przez pracownika zarządzającego placówką. Gdy przyjęcie jest możliwe, osoby oczekujące są informowane przez pracownika MOPS.
Szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych i wspomaganych określone zostały w Uchwale Nr LXXV/743/2024 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 27 marca 2024 r.
MIESZKANIE INTERWENCYJNE
W placówce funkcjonuje mieszkanie interwencyjne. W Pomieszczeniu składającym się z pokoju, kuchni oraz toalety, może przebywać jednorazowo do 6 osób. Schronienia w mieszkaniu interwencyjnym udziela się maksymalnie do 3 miesięcy. Do mieszkania interwencyjnego mogą zostać przyjęte osoby, które na skutek nagłego zdarzenia zostały pozbawione schronienia, przy czym samotni mężczyźni w pierwszej kolejności kierowani są do Schroniska dla Bezdomnych.