Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

MOPS Tarnowskie Góry - 20-26 listopada 2021 X Tarnogórski Przegląd Filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej…?”

Flaga Unii Europejskiej

Informacje

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowany z Funduszu Solidarnościowego

Plakat informacyjny "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023 Program finansowany z Funduszu Solidarnościowego

Соціальні послуги для зменшення наслідків кризи, спричиненої збройним конфліктом на території України – ґміна Тарновські Гури

ul. Janasa 9: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych, Sekcja Funduszu Alimentacyjnego

ul. Janasa 9: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, KASA, Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych

ul. Sienkiewicza 8: Dział Pomocy Środowiskowej, Punkty terenowe pomocy społecznej, Zespół Asystentów Rodziny, Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Zespół ds. Pracy Socjalnej, Zespół ds. Usług Opiekuńczych, Zespół ds. Analiz i Programów

MOPS TG NA FB bieżące informacje i relacje

ul. Janasa 11: Centrum Aktywności Seniorów

ul. Bytomska 15: Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

ul. Grzybowa 211: Zespół Mieszkań Chronionych, Punkt Terenowy PS

ul. Sienkiewicza 48: Schronisko dla Bezdomnych

ul. Wyszyńskiego 135: Dział Dodatków Mieszkaniowych

Konta rodzinne niepodlegające egzekucji

20-26 listopada 2021 X Tarnogórski Przegląd Filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej…?”

Zapraszamy na X Tarnogórski Przegląd Filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej…?”, który potrwa od 20 do 26 listopada 2021.  

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach przeglądu „Żyć mocniej…?”, dedykowane dzieciom, młodzieży i dorosłym, jest bezpłatny. Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miejskiego Tarnowskie Góry.

 

 

Program X Tarnogórskiego Przeglądu Filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej…?"

 

20 listopada (sobota), godz. 17:00, sala widowiskowa
SPEKTAKL TEATRU PLAYBACK W WYKONANIU GRUPY Hey!Now!

Poznajcie grupę teatralną Hey!Now! tworzącą teatr playback. Pierwszy raz spotykacie się z formułą teatru playback? Oto szczegóły czym się charakteryzuje: nie ma wcześniej przygotowanego scenariusza, przestrzeń sceny i widowni się przenikają, aktorzy stają się bohaterami osobistych historii opowiadanych przez widzów. Każdy spektakl tworzy się spontanicznie, jest niepowtarzalny i uruchamia przeróżne emocje.

Grupa teatralna Hey!Now! jest współtworzona przez dziesięciu aktorów. Zespół to psychodramatyści, psychologowie, trenerzy, psychoterapeuci. Swoje działania opisują następująco: „Kiedy opowiesz nam swoją historię, przeniesiemy ją na scenę. Gdy doświadczysz jej na nowo wspólnie z innymi, jest szansa, że nabierze innej barwy… Kiedy usłyszysz opowieść kogoś innego i zobaczysz ją zagraną, może odnajdziesz w niej siebie… Na pewno nie jesteśmy kabaretem ani grupą humorystycznych improwizatorów. Gramy historie ludzi, czasem w sposób zaskakujący – jednak zawsze staramy się empatyzować i pokazać inne oblicze historii”.

Teatr playback to forma psychodramatyczna jeszcze mało znana w Polsce. Z naszych informacji wynika, że w Polsce działają tylko dwa teatry playback. Widzowie mają tu aktywny i znaczący wpływ na przebieg spektaklu – sami wybierają swoją historię, którą chcą opowiedzieć. Aktorzy wsłuchują się w narrację widza/uczestnika (protagonisty) i wychwytują treści zorientowane na temat spektaklu (np.: możliwości, potencjały, pragnienie zmiany, budowanie i zwiększanie pewności siebie, poczucie sprawstwa), następnie technikami stosowanymi w teatrze playback odgrywają jego historię.

Historia jest empatycznie odzwierciedlana, pomagając widzowi we wzmocnieniu i dotarciu do jego indywidualnego doświadczenia poprzez żywe obrazowanie, mocny język, ekspresyjny sposób zachowania się. Aktorzy wypowiadają się z punktu widzenia protagonisty i jego wewnętrznego świata. Pomaga to w przekierowaniu uwagi z zewnętrznej sytuacji na wewnętrzną reakcję, zwiększeniu wglądu w przeżycie subiektywnej historii, wzbudzeniu indywidualnych znaczeń. Playback w unikalny sposób wykorzystuje spotkanie z osobistą historią, aby opowiedzieć ją na nowe sposoby. Widz opowiada swoją historię, ale to aktorzy odzwierciedlają ją na scenie, jest to forma bezpieczna, niewymagająca zbytniej ekspozycji, a równocześnie pozwalająca skontaktować się z doświadczeniem własnym, co bywa swoistym katharsis, pozwala zmienić przeżywanie siebie.

Równocześnie pozycja dystansu umożliwia znalezienie nowych rozwiązań, bowiem będąc „w środku” problemu ludzie mogą nie dostrzegać rozwiązania, natomiast dzięki zobaczeniu swojej historii na scenie, mogą doznać wglądu, poszerzenia perspektywy, uelastycznienia własnego sposobu reagowania na różnorodne, wieloznaczne sytuacje społeczne i interpersonalne.

Każdy spektakl jest inny, ponieważ inna jest widownia, inne są historie i aktorzy są w innym momencie swojego życia. Pomimo powtarzających się technik nie sposób dostrzec powtarzających się schematów. Historie opowiadane przez widza (zwanego w teatrze protagonistą) mogą zawierać całe spektrum emocjonalne od emocji nieprzyjemnych po emocje bardzo przyjemne.

Warto również napisać czym teatr playback nie jest. Na pewno nie jesteśmy kabaretem ani grupą humorystycznych improwizatorów. Gramy historie ludzi, czasem w sposób zaskakujący – jednak zawsze staramy się empatyzować i pokazać inne oblicze historii. Nasze spektakle w zależności od rodzaju historii mają charakter wglądu, czasem efektu „wow”. Bywają również historie, których pokazanie na scenie przynosi katharsis i ma charakter terapeutyczny zazwyczaj dla większej liczby osób.

Informacje dodatkowe:
- Teatr tworzy 10-ciu aktorów.
- Każdą historię odgrywa zazwyczaj grupa sześciu osób w tym pięć gra, a jedna osoba prowadzi daną historię.
- Spektakl trwa około 60–80 minut.
- Jest to niepowtarzalny sposób pokazywania historii z życia organizacji, grupy, czy osobistych historii – czasem zaskakująco głębokich i refleksyjnych.
- Historie są opowiadane przez widzów.
- W trakcie spektaklu teatr może zagrać od pięciu do siedmiu historii.
- Aktorzy to psychoterapeuci i psychodramatyści, przygotowani do odgrywania historii o różnym nasyceniu emocjonalnym.
- Aktorzy mogą odegrać każdą historię: dramatyczną, zabawną, rodzinną, zawodową, w jednej odsłonie lub w wielu odsłonach.
- W trakcie spektaklu – ze względu na jego charakter zabronione jest nagrywanie na jakikolwiek nośnik analogowy lub cyfrowy.

22 listopada (poniedziałek)
Wykład oraz projekcja w Miejskim Kinie Olbrzym dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych:

10:00 Wykład: „Jak radzić sobie z dorastaniem – kiedy nie wolno wychodzić z domu..?” – prowadzenie: Marcin Ziemniewicz, psycholog, psychoterapeuta z TO TU – Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej.

11:00 Film: „CAŁY ŚWIAT ROMY” (2019) Holandia, Niemcy, reż. M. Kamp [90 min] – dramat, 8+, DUBBING

Romy – zbyt dojrzała jak na swój wiek 10-latka – oraz pełna rezerwy fryzjerka Stine są na siebie skazane. Wszystko dlatego, że mama dziewczynki wychowuje ją samotnie, a Stine jest jedyną osobą, która może jej w tym pomóc. Od samego początku chłodna relacja między babcią a wnuczką nie wróży nic dobrego. Zapracowana i borykająca się z chorobą Stine nie ma czasu ani cierpliwości do Romy, która zakłóca jej codzienną rutynę. Z czasem jednak okazuje się, że obie mają ze sobą więcej wspólnego niż myślały i mogą być dla siebie wsparciem nawet w najtrudniejszych momentach.

23 listopada (wtorek)
Wykład oraz projekcja w Miejskim Kinie Olbrzym dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych:

10:00 Wykład: „Jak radzić sobie z dorastaniem – kiedy nie wolno wychodzić z domu..?” – prowadzenie: Marcin Ziemniewicz, psycholog, psychoterapeuta z TO TU – Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej.

11:00 „JUTRO ALBO POJUTRZE” (2018) USA, reż. B. Liu [100 min] – dokumentalny, 12+, NAPISY

Trzech młodych mężczyzn łączy siły, by uciec przed niestabilnymi rodzinami w ich rodzinnym mieście Rust-Belt. Kiedy stają przed dorosłymi obowiązkami, nieoczekiwane odkrycia zagrażają ich wieloletniej przyjaźni.

24 listopada (środa)
Film przeznaczony dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych:

8:30 „MIŚ BAMSE i SUPERMIÓD” (2018) Szwecja, reż. C. Ryltenius [65 min] – animacja, familijny, BO, DUBBING

Tym razem Bamsiemu zabrakło magicznego miodu, dzięki któremu może być najsilniejszym zwierzakiem w wiosce. Jego przyjaciele wyruszają więc w niebezpieczną podróż, by odnaleźć sekretny składnik konieczny do wyprodukowania tej niezwykłej mikstury. Tymczasem Lis Reinard opracowuje sprytny plan, aby zająć miejsce Bamsiego jako bohatera. Jak Bamse poradzi sobie bez magicznego miodu? Czy jego przyjaciele zdążą wrócić z wyprawy zanim będzie za późno? Podczas tej przygody Bamse nauczy się, że bohaterstwo jest możliwe nawet bez magii, bo wystarczy pozostać sobą i być gotowym, by nieść pomoc wszystkim mieszkańcom wioski.

Wykład oraz projekcja w Miejskim Kinie Olbrzym dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

10:15 Wykład: „Rozwój czy przetrwanie? O szczęściu w czasach obłędu” – prowadzenie: Marcin Ziemniewicz, psycholog, psychoterapeuta z TO TU – Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej.

11:15 Film „BABYTEETH” (2019) Australia, USA, reż. S. Murphy [116 min] – dramat, komedia, 12+, NAPISY

Poważnie chora nastolatka Milla zakochuje się w Mosesie – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia.

26 listopada (piątek)
Wykład oraz projekcja w Miejskim Kinie Olbrzym dla widzów dorosłych:

18:00 Film: „ZACZNIJMY OD NOWA” (2013) USA, reż. J. Carney [104 min] – dramat, komedia, muzyczny, 17+, NAPISY

Gretta jest utalentowaną, początkującą piosenkarką. Wraz ze swoim chłopakiem Dave’em, który także jest muzykiem, przeprowadza się do Nowego Jorku. Dave szybko nawiązuje kontakt z dużą wytwórnią płytową i negocjuje podpisanie kontraktu. Wkrótce porzuca Grettę, która nie może znaleźć swojego miejsca. Podczas jednego z występów w lokalnym klubie dziewczyna spotyka Dana, doświadczonego producenta muzycznego, który rozstał się z żoną, jego kontakt z dorastającą córką słabnie, a do tego właśnie wyrzucono go z pracy. Przypadkowe spotkanie między zagubionym producentem muzycznym, a porzuconą przez ukochanego młodą piosenkarką, zamienia się w obiecującą współpracę między dwoma talentami.

19:45 Wykład: „Jak znajdować wsparcie i jak z niego korzystać” – prowadzenie: Adam Frąc psycholog, psychoterapeuta, Za-ca Dyrektora OPiLU – Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu.